    CGD1200HB2P-BM2
    Download Design FilesDownload User Guide
    Wolfspeed’s CGD1200HB2P-BM2 is a form-factor-fitting, two-channel gate driver for the Gen2 62mm power module platform. Each of the two gate drive channels is protected against over-current and reverse polarity.  On-board 2 W isolated power supplies supporting 75 kHz switching frequency.
    Product shot of the Evaluation Gate Driver Tool Optimized for the 1200 V BM2 Module Platform
    Knowledge Center
    View All
    PowerMakers:
    How Wolfspeed’s Fayetteville Team Turns Silicon Carbide Expertise into Customer Momentum
    Continue Reading  Thought Leadership
    Beyond Silicon’s Limits:
    How High‑Voltage Silicon Carbide is Redefining Critical Power
    Copyright © 2026 Wolfspeed, Inc.
    SiC Products Supported
    62mm (BM2) SiC Half-Bridge Power Modules