    CRD-60DD12N-K
    Download Design Files
    The 60 kW 3-phase interleaved LLC DC-DC converter (CRD-60DD12N-K) doubles the power level of the previous 30 kW design (CRD-30DD12N-K) and targets high-power-density, high-efficiency fast charger applications and features Wolfspeed’s discrete 1200 V C3M Silicon Carbide MOSFETs (C3M0040120K or C3M0032120K) and 650 V C6D Silicon Carbide Schottky diodes (C6D20065D). A 3-phase interleaved LLC topology is implemented to provide low input current ripple and high efficiency for EV high power fast chargers. Paralleling two discrete power devices offers an effective solution at a power level historically accomplished with power modules. The reference design accommodates all levels of EV charging with a wide output voltage range of 200 V-1000 V while maintaining a high power density of 4.83 kW/L and higher than 98.5% peak efficiency. The adaptive control operates over a 120 kHz-250 kHz switching frequency range to maintain optimal control over all operating conditions. To achieve the listed output voltage range, input voltage must be actively adjusted between 650V and 900V. In the end application, this can be achieved using an active-front-end AC-DC converter. The secondary side of the converter is manually configurable for series or parallel operation depending on the output voltage range required.
    The design accomplishes:
    • Peak efficiencies over 98.5%
    • Power density of 4.83 kW/L
    Parallel Output Configuration
    • Output Voltage:
      • 200 V – 250 V DC, 133 A max
      • 250 V – 500 V DC, 200 A max, 60 kW max
    Series Output Configuration
    • Output Voltage:
      • 500 V – 1000 V DC, 100 A max, 60 kW max
    • Switching Frequency: 120 – 250 kHz