    • CAB530M12BM3T
    CAB530M12BM3T
    1200 V, 2.6 mΩ, 62mm, Half-Bridge, Industrial qualified, SiC Power Module with Pre-Applied Thermal Interface Material (TIM)
    Download Data Sheet
    Angled product photo of the white 62 mm half-bridge power module for Wolfspeed. Its form factor is used for both BM2 and BM3 families.
    Display All SKUs in Product Family (26)
    Data Sheet
    CAD Model
    Current Rating
    RDS(ON) at 25°C
    Generation
    View Product
    CAB530M12BM3T
    Purchase CAB530M12BM3T
    Active
    62 mm
    Half-Bridge
    1200 V
    530 A
    2.6 mΩ
    150 °C
    105 x 62 x 31 mm
    Yes
    Industrial
    Gen 3
    Knowledge Center
    View All
    PowerMakers:
    How Wolfspeed’s Fayetteville Team Turns Silicon Carbide Expertise into Customer Momentum
    Continue Reading  Thought Leadership
    Beyond Silicon’s Limits:
    How High‑Voltage Silicon Carbide is Redefining Critical Power
    Ordering & Compliance
    CAB530M12BM3T Ordering
    Part Number
    CAB530M12BM3T
    Package
    62 mm
    Container Type
    Unit Box
    Container Qty.
    1
    Standard Packing Qty.
    10
    Minimum Order Qty.
    10
    CAB530M12BM3T Compliance
    EAR99
    UL Recognized
    Yes(Learn More)
    Features
    • Industry-Leading; Reliable Silicon Carbide MOSFET Technology in Robust; Well-Established 62mm Form Factor
    • Low-Inductance Design (10 – 15 nH) for Fast Switching with Low Power Losses
    Benefits
    • Fast Time to Market with Minimal Development Required for Transition from 62 mm IGBT Packages