    • CAS310M17BM3T
    CAS310M17BM3T
    1700 V, 4.29 mΩ, 62mm, Half-Bridge, Industrial qualified, SiC Power Module with Pre-Applied Thermal Interface Material (TIM)
    Download Data Sheet
    Angled product photo of the white 62 mm half-bridge power module for Wolfspeed. Its form factor is used for both BM2 and BM3 families.
    Current Rating
    RDS(ON) at 25°C
    Generation
    View Product
    CAS310M17BM3T
    Purchase CAS310M17BM3T
    Active
    62 mm
    Half-Bridge
    1700 V
    310 A
    4.29 mΩ
    150 °C
    105 x 62 x 31 mm
    Yes
    Industrial
    Gen 3
    Ordering & Compliance
    CAS310M17BM3T Ordering
    Part Number
    CAS310M17BM3T
    Package
    62 mm
    10
    CAS310M17BM3T Compliance
    Features
    • Industry-Leading; Reliable Silicon Carbide MOSFET Technology in Robust; Well-Established 62mm Form Factor
    • Low-Inductance Design (10 – 15 nH) for Fast Switching with Low Power Losses
    Benefits
    • Fast Time to Market with Minimal Development Required for Transition from 62 mm IGBT Packages