    • HAS175M12BM3
    HAS175M12BM3
    1200 V, 8 mΩ, 62 mm, Half-Bridge, Industrial + HV-H3TRB, CTI 600, SiC Power Module
    Download Data Sheet
    Product shot of Wolfspeed's HAS BM3 Half-bridge SiC power module package
    Display All SKUs in Product Family (26)
    Current Rating
    RDS(ON) at 25°C
    Generation
    View Product
    HAS175M12BM3
    Purchase HAS175M12BM3
    Active
    62 mm
    Half-Bridge
    1200 V
    175 A
    8 mΩ
    150 °C
    105 x 62 x 31 mm
    No
    Industrial + HV-H3TRB
    Gen 3
    Knowledge Center
    View All
    PowerMakers:
    How Wolfspeed’s Fayetteville Team Turns Silicon Carbide Expertise into Customer Momentum
    Continue Reading  Thought Leadership
    Beyond Silicon’s Limits:
    How High‑Voltage Silicon Carbide is Redefining Critical Power
    Ordering & Compliance
    HAS175M12BM3 Ordering
    Part Number
    HAS175M12BM3
    Package
    62 mm
    Container Type
    Unit Box
    Container Qty.
    1
    Standard Packing Qty.
    10
    Minimum Order Qty.
    10
    HAS175M12BM3 Compliance
    EAR99
    UL Recognized
    Yes(Learn More)
    Features
    • Industry-Leading
    • Reliable silicon carbide MOSFET Technology in Robust
    • Well-Established 62mm Form Factor
    • Low-Inductance Design (10 – 15 nH) for Fast Switching with Low Power Losses
    • MOSFET Die and Selected Modules Qualified to HV-H3TRB
    • CTI 600
    Benefits
    • Fast Time to Market with Minimal Development Required for Transition from 62 mm IGBT Packages