    • CAB016M12FM3T
    CAB016M12FM3T
    1200 V, 16 mΩ, FM, Half-Bridge, Industrial qualified, SiC Power Module with Pre-Applied Thermal Interface Material (TIM)
    Download Data Sheet
    Request Sample
    Product image of the Wolfspeed Wolfpack SiC Power Module in the FM3 package.
    Display All SKUs in Product Family (42)
    No filters selected, showing all 1 products
    Product SKU
    Buy Online
    Request Sample
    Current Rating
    RDS(ON) at 25°C
    Qualification
    CAB016M12FM3T
    Purchase CAB016M12FM3T
    Active
    FM
    Half-Bridge
    1200 V
    84 A
    16 mΩ
    Gen 3
    175 °C
    62.8 mm x 33.8 mm
    Yes
    Industrial
    Knowledge Center
    View All
    SiC Power Module Reliability:
    Wolfspeed’s Power Cycling and Lifetime Modeling Approach
    Continue Reading  White Paper
    Maximizing Performance of 1500 V DC Bus Applications with the 2300 V SiC Modules