    • CAB5R0A23GM4T
    CAB5R0A23GM4T
    2300 V, 5 mΩ, GM package, Half-Bridge (AlN substrate) SiC Power Module with Pre-Applied Thermal Interface Material (TIM)
    Download Data Sheet
    Wolfspeed WolfPACK™ 2.3 kV Silicon Carbide power module GM4 & GM4T package
    Display All SKUs in Product Family (42)
    Data Sheet
    CAD Model
    Current Rating
    RDS(ON) at 25°C
    Qualification
    CAB5R0A23GM4T
    Purchase CAB5R0A23GM4T
    Active
    GM
    Half Bridge (AlN substrate)
    2300 V
    200 A
    5 mΩ
    Gen 4
    150 °C
    62.8 x 56.7 mm
    Yes
    Industrial
    Knowledge Center
    View All
    SiC Power Module Reliability:
    Wolfspeed’s Power Cycling and Lifetime Modeling Approach
    Continue Reading  White Paper
    Maximizing Performance of 1500 V DC Bus Applications with the 2300 V SiC Modules
    View Now  Webinars
    How Wolfspeed Power Modules are Revolutionizing 3-Phase Industrial Low Voltage Motor Drives
    Ordering & Compliance
    CAB5R0A23GM4T Ordering
    Part Number
    CAB5R0A23GM4T
    Package
    GM
    Container Type
    Tray
    Container Qty.
    18
    Standard Packing Qty.
    54
    Minimum Order Qty.
    54
    CAB5R0A23GM4T Compliance
    EAR99
    UL Recognized
    Yes(Learn More)
    Features
    • Leading silicon carbide MOSFET technology in an industry standard form factor
    • High CTI housing to reduce creepage requirements
    • Built in NTC
    • Press-Fit connections
    • Available with pre-applied thermal interface material
    Benefits
    • Enables 2 lvl operation with 1500 V DC link