    • CHB011M12GM4
    CHB011M12GM4
    1200 V, 11 mΩ, GM, T-Type, Industrial qualified, Silicon Carbide Power Module
    Download Data Sheet
    Request Sample
    Product shot of the Wolfspeed WolfPACK SiC Power Module in the GM3 package.
    Display All SKUs in Product Family (42)
    No filters selected, showing all 1 products
    Product SKU
    Buy Online
    Request Sample
    Current Rating
    RDS(ON) at 25°C
    Qualification
    CHB011M12GM4
    Purchase CHB011M12GM4
    Active
    GM
    T-Type
    1200 V
    100 A
    11 mΩ
    Gen 4
    175 °C
    62.8 x 56.7 mm
    No
    Industrial
    Knowledge Center
    View All
    SiC Power Module Reliability:
    Wolfspeed’s Power Cycling and Lifetime Modeling Approach
    Continue Reading  White Paper
    Maximizing Performance of 1500 V DC Bus Applications with the 2300 V SiC Modules