    • WAB300M12BM3
    WAB300M12BM3
    1200 V, 4 mΩ, 62mm, Half-Bridge, Industrial + HV-H3TRB qualified, Silicon Carbide (SiC) Power Module
    Note Obsolete. Recommended replacement:HAS350M12BM3
    Angled product photo of the white 62 mm half-bridge power module for Wolfspeed. Its form factor is used for both BM2 and BM3 families.
    Current Rating
    RDS(ON) at 25°C
    Status
    WAB300M12BM3
    62 mm
    Half-Bridge
    1200 V
    300 A
    4 mΩ
    Gen 3
    175 °C
    105 x 62 x 31 mm