    • C3M0900170J
    C3M0900170J
    1700 V, 900 mΩ, TO-263-7 package, Industrial qualified, Discrete Silicon Carbide (SiC) MOSFET
    Download Data Sheet
    Request Sample
    Display All SKUs in Product Family (7)
    No filters selected, showing all 1 products
    Product SKU
    Buy Online
    Request Sample
    Data Sheet
    CAD Model
    Status
    Blocking Voltage
    RDS(ON) at 25°C
    Qualification
    C3M0900170J
    Active
    1700 V
    900 mΩ
    4.4 A
    175 °C
    TO-263-7
    Industrial
    Knowledge Center
    View All
    PowerMakers:
    How Wolfspeed’s Fayetteville Team Turns Silicon Carbide Expertise into Customer Momentum
    Continue Reading  Thought Leadership
    Beyond Silicon’s Limits:
    How High‑Voltage Silicon Carbide is Redefining Critical Power
    Ordering & Compliance
    C3M0900170J Ordering
    Part Number
    C3M0900170J
    C3M0900170J-TR
    Order Status
    ActiveActive
    Buy Online
    Available
    Package
    TO-263-7TO-263-7 T&R
    Container Type
    Tape & Reel
    Container Qty.
    800
    Standard Packing Qty.
    800
    Minimum Order Qty.
    C3M0900170J Compliance
    Halogen Free
    Yes
    EAR99
    Moisture Sensitivity Level
    MSL 3
    Related Documents
    C3M0900170J Related Documents
    Soldering & Handling
    PRD-05653: Recommended Solder Profiles for Power Products (PDF)
    Packing & Shipping
    Power Product Packing & Shipping Reference Guide (PDF)
    Features
    • 12-15V gate drive voltage
    • 0V turn-off voltage when used in flyback applications
    • High speed switching with low capacitances
    • Wide creepage and clearance distance between drain and source
    Benefits
    • Higher system efficiency and power density
    • Supply multiple 12-48V devices with reduced cooling requirements
    • Higher switching frequency
    Typical Applications
    • Auxiliary power supplies
    • Switch mode power supplies
    • Power inverters
    • 1500V based systems