    • CAR600M12HN6
    CAR600M12HN6
    1200 V, HM High Performance 62 mm, Half-Bridge Rectifier, Industrial qualified, SiC Power Module
    Download Data Sheet
    Product image of a Wolfspeed HM High Performance 62 mm SiC Power Module in the HM3 package.
    Display All SKUs in Product Family (20)
    Data Sheet
    CAD Model
    Qualification
    CAR600M12HN6
    Purchase CAR600M12HN6
    Active
    HM
    Half-Bridge Rectifier
    1200 V
    600 A
    175 °C
    110 x 65 x 12.2 mm
    No
    Industrial
    Knowledge Center
    View All
    SiC Power Module Reliability:
    Wolfspeed’s Power Cycling and Lifetime Modeling Approach
    Continue Reading  White Paper
    Maximizing Performance of 1500 V DC Bus Applications with the 2300 V SiC Modules
    View Now  Webinars
    How Wolfspeed Power Modules are Revolutionizing 3-Phase Industrial Low Voltage Motor Drives
    Ordering & Compliance
    CAR600M12HN6 Ordering
    Part Number
    CAR600M12HN6
    Package
    HM
    Container Type
    Unit Box
    Container Qty.
    1
    Standard Packing Qty.
    1
    Minimum Order Qty.
    CAR600M12HN6 Compliance
    EAR99
    UL Recognized
    Yes(Learn More)
    Features
    • High Performance 62mm Footprint
    • Low Inductance (4.9 nH) Design to Enable High Speed Switching & High Efficiency with Reduced Losses
    • High Junction Temperature (175 °C) Operation
    • Configurations Available with both Second & Third Generation SiC MOSFETs
    • Lightweight AlSiC Baseplate
    • Silicon Nitride Insulator for Robust Thermal Cycling Capability
    Benefits
    • Lightweight; Compact Form Factor with 62mm Compatible Baseplate Enables System Retrofit