    • CAS380M17HM3
    CAS380M17HM3
    1700 V, 3.3 mΩ, HM High Performance 62 mm, Half-Bridge, Industrial qualified, Silicon Carbide (SiC) Power Module
    Download Data Sheet
    Product image of a Wolfspeed HM High Performance 62 mm SiC Power Module in the HM3 package.
    Display All SKUs in Product Family (20)
    Current Rating
    RDS(ON) at 25°C
    Generation
    CAS380M17HM3
    Purchase CAS380M17HM3
    Active
    HM
    Half-Bridge
    1700 V
    380 A
    3.3 mΩ
    175 °C
    110 x 65 x 12.2 mm
    No
    View All
    SiC Power Module Reliability:
    Wolfspeed’s Power Cycling and Lifetime Modeling Approach
    Continue Reading  White Paper
    Maximizing Performance of 1500 V DC Bus Applications with the 2300 V SiC Modules
    View Now  Webinars
    How Wolfspeed Power Modules are Revolutionizing 3-Phase Industrial Low Voltage Motor Drives
    Ordering & Compliance
    CAS380M17HM3 Ordering
    Part Number
    CAS380M17HM3
    Package
    HM
    Minimum Order Qty.
    CAS380M17HM3 Compliance
    Features
    • High Performance 62mm Footprint
    • Low Inductance (4.9 nH) Design to Enable High Speed Switching & High Efficiency with Reduced Losses
    • High Junction Temperature (175 °C) Operation
    • Configurations Available with both Second & Third Generation SiC MOSFETs
    • Lightweight AlSiC Baseplate
    • Silicon Nitride Insulator for Robust Thermal Cycling Capability
    Benefits
    • Lightweight; Compact Form Factor with 62mm Compatible Baseplate Enables System Retrofit