    • CLB800M12HM3P
    CLB800M12HM3P
    1200 V, 1.3 mΩ, HM, Common-Source Industrial qualified, SiC Power Module
    Download Data Sheet
    Product image of a Wolfspeed HM High Performance 62 mm SiC Power Module in the HM3 package.
    Display All SKUs in Product Family (20)
    Current Rating
    RDS(ON) at 25°C
    Generation
    CLB800M12HM3P
    Purchase CLB800M12HM3P
    Active
    HM
    Common-Source
    1200 V
    800 A
    1.3 mΩ
    175 °C
    110 x 65 x 12.2 mm
    No
    Industrial
    Gen 4
    Knowledge Center
    View All
    SiC Power Module Reliability:
    Wolfspeed’s Power Cycling and Lifetime Modeling Approach
    Continue Reading  White Paper
    Maximizing Performance of 1500 V DC Bus Applications with the 2300 V SiC Modules
    View Now  Webinars
    How Wolfspeed Power Modules are Revolutionizing 3-Phase Industrial Low Voltage Motor Drives
    Ordering & Compliance
    CLB800M12HM3P Ordering
    Part Number
    CLB800M12HM3P
    Package
    HM
    Container Type
    Unit Box
    Container Qty.
    1
    Standard Packing Qty.
    1
    Minimum Order Qty.
    CLB800M12HM3P Compliance
    EAR99
    UL Recognized
    Yes(Learn More)
    Features
    • Low Inductance, Low Profile 62 mm Footprint
    • High Junction Temperature (175 °C) Operation
    • Implements Gen 3+ SiC MOSFET Technology with Improved Conduction Loss
    • Light Weight AlSiC Baseplate
    • High Reliability Silicon Nitride Insulator
    Benefits
    • Lightweight, Compact Form Factor with 62 mm