    • E3M0160120J2
    E3M0160120J2
    1200 V, 160 mΩ, TO-263-7 XL package, Automotive qualified, Discrete SiC MOSFET
    Download Data Sheet
    Request Sample
    Display All SKUs in Product Family (33)
    No filters selected, showing all 1 products
    Product SKU
    Buy Online
    Request Sample
    Data Sheet
    CAD Model
    Status
    Blocking Voltage
    RDS(ON) at 25°C
    Generation
    Technology
    E3M0160120J2
    Active
    1200 V
    160 mΩ
    18 A
    175 °C
    TO-263-7 XL
    Automotive
    Gen 3
    E3M
    Knowledge Center
    View All
    PowerMakers:
    How Wolfspeed’s Fayetteville Team Turns Silicon Carbide Expertise into Customer Momentum
    Continue Reading  Thought Leadership
    Beyond Silicon’s Limits:
    How High‑Voltage Silicon Carbide is Redefining Critical Power
    Ordering & Compliance
    E3M0160120J2 Ordering
    Part Number
    E3M0160120J2
    E3M0160120J2-TR
    Order Status
    ActiveActive
    Buy Online
    Available
    Package
    TO-263-7 XLTO-263-7 XL T&R
    Container Type
    Tape & Reel
    Container Qty.
    800
    Standard Packing Qty.
    800
    Minimum Order Qty.
    E3M0160120J2 Compliance
    Halogen Free
    Yes
    EAR99
    Moisture Sensitivity Level
    MSL 1
    Related Documents
    E3M0160120J2 Related Documents
    Soldering & Handling
    PRD-05653: Recommended Solder Profiles for Power Products (PDF)
    Packing & Shipping
    Power Product Packing & Shipping Reference Guide (PDF)
    Features
    • Automotive Qualified (AEC-Q101) and PPAP capable
    • Top side cooling (TSC) for improved thermal performance
    • Surface mount package for automated assembly
    • Kelvin source pin for fast gate control
    Benefits
    • High power density
    • Low assembly cost compared to through-hole devices
    • Rugged body diode
    Typical Applications
    • OBC & DC/DC converters
    • Fuel cell DC/DC converters
    • Fuel cell inverters
    • Onboard HVAC / Battery Thermal Management
    • Powertrain inverters
    • Auxiliary power supplies
    Design Tools
    SpeedFit Design SimulatorLTspice & PLECS ModelsSpeedVal Kit™ Modular Evaluation Platform22 kW Bi-Directional CLLC Utilizing IMS Board6.6 kW Bi-Directional EV On-Board Charger