    • C3M0160120J
    C3M0160120J
    1200 V, 160 mΩ, TO-263-7 package, Industrial qualified, Discrete SiC MOSFET
    Download Data Sheet
    Request Sample
    Display All SKUs in Product Family (33)
    No filters selected, showing all 1 products
    Product SKU
    Buy Online
    Request Sample
    Data Sheet
    CAD Model
    Status
    Blocking Voltage
    RDS(ON) at 25°C
    Qualification
    Technology
    C3M0160120J
    Active
    1200 V
    160 mΩ
    17 A
    150 °C
    TO-263-7
    Industrial
    C3M
    Knowledge Center
    View All
    PowerMakers:
    How Wolfspeed’s Fayetteville Team Turns Silicon Carbide Expertise into Customer Momentum
    Continue Reading  Thought Leadership
    Beyond Silicon’s Limits:
    How High‑Voltage Silicon Carbide is Redefining Critical Power
    Ordering & Compliance
    C3M0160120J Ordering
    Part Number
    C3M0160120J
    C3M0160120J-TR
    Order Status
    ActiveActive
    Buy Online
    Available
    Available
    Package
    TO-263-7TO-263-7 T&R
    Container Type
    TubeTape & Reel
    Container Qty.
    50800
    Standard Packing Qty.
    Minimum Order Qty.
    C3M0160120J Compliance
    Halogen Free
    Yes
    EAR99
    Moisture Sensitivity Level
    MSL 3
    Related Documents
    C3M0160120J Related Documents
    Soldering & Handling
    PRD-05653: Recommended Solder Profiles for Power Products (PDF)
    Packing & Shipping
    Power Product Packing & Shipping Reference Guide (PDF)
    Features
    • Stable RDS(ON) over temperature
    • Available in package options with separate Kelvin source pin
    • Extremely fast switching
    • Reduction of heat-sink requirements
    Benefits
    • Easier to drive (+15V gate drive)